GVC5-80A/1.14KV 3 Pole Vacuum Contactors
">
80A Vacuum Contactor
Home Products Vacuum Contactor1.14KV Vacuum Contactor80A Vacuum Contactor
GVC5-80A-1.14KV vacuum contactor
Product details
80A Vacuum Contactor
Part numbers   GVC5-80A/1.14KV
Nominal Current A 80
Nominal Voltage kV 1.14
Rated Making Capacity A 800
Rated Breaking Capacity A 640
Pick-up power VA 240
Holding Power W 10
Mechanical Life Cycles 1×106
Electric Life Cycles 6×104
Control Power Voltage V(AC/DC) 220
Auxiliary contacts 2NO 1NC
Auxiliary contacts capacity AC-15: Ue: AC380V le:0.7A
DC-13: Ue: DC220V le:0.1A